Slávnosť k 20. výročiu čestného názvu gymnázia

19.11.2018

Uplynulo už dvadsať rokov od prepožičania čestného názvu Moldavskému slovenskému gymnáziu "Gymnázium Štefana Moysesa Moldava nad Bodvou"

Slávnostná akadémia

Pedagógovia so študentmi gymnázia k tomu jubileu usporiadali slávnostnú akadémiu. Literárno-hudobným pásmom sa preniesli do čias života Štefana Moysesa, ktorého ducha študenti zhmotnili mystickým vyvolaním. Rôznymi scénkami a humorno-poučným vystúpením študenti prítomným pripomenuli obdobia života tohto slovenského národovca a buditeľa ,ktorý sa pričinil o rozvoj slovenského národa v rámci rôznych medzníkov jeho existencie.

Všetci prítomní, hlavne žiaci základných škôl si takto príjemným a jednoduchým spôsobom pripomenuli historicko-národné pôsobenie Štefana Moysesa vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Bolo to ťažké obdobia pre rozvoj národného povedomia Slovenského národa a slovenskej reči v kultúrnej a duchovnej oblasti ako aj v školstve.

Odovzdávanie ocenení

Po programe študentov, predseda Matice slovenskej p. Marian Gešper odovzdal navrhnutým členom MO MS Moldava n/B

• Pamätný list predsedu MS
    za zásluhy v matičnom hnutí a za zachovanie dedičstva našich predkov
  • Marte Bojskovej,
  • Miloslave Flachbartovej,
  • Ing. Antonovi Potankovi,
  • Štefánii Sokolovskej,
  • Ing. Filipovi Sabolovi a
  • Gertrúde Fritschovej.
  • Medailu predsedu MS
    za zásluhy v matičnom hnutí a za zachovanie dedičstva našich predkov
  • Ing. Emílii Bariovej a
  • Gizele Kóréovej
  • Zlatú cenu Matice slovenskej
    za zásluhy v matičnom hnutí a za zachovanie dedičstva našich predkov udelenú výborom MS v Martine
  • Miroslavovi Spišákovi a
  • Františkovi Gregušovi.
Ing. Emília Bariová
Miroslav Spišák

Živena

Na záver slávnosti vystúpila ženská spevácka skupina Živena s pásmom ľudových piesni nášho regiónu.

Živena

Záver

Celkom na záver sa pri spoločnom stole v priestoroch kultúry stretli členovia výboru MO MS Moldava n/B s predstaviteľmi Mesta Moldava n/B a predstaviteľmi ústredia MS v plodnom rozhovore, kde sa zaoberali matičným rozvojom na rôznych úrovniach a vzájomnými vzťahmi medzi Maticou slovenskou a miestnou samosprávou.

Spoluorganizátori a hostia

• Spoluorganizátormi tejto krásnej slávnosti boli aj MO MS Moldava n/B a Mesto Moldava n/B.
  • Podujatia sa osobne zúčastnili aj primátor mesta p. JUDr. Ing. Slavomír Borovsky s prednostkou úradu mesta p. PaedDr. Klárou Vranaiovou.
  • Za ústredie MS boli prítomní, predseda Matice slovenskej p. JUDr. Marian Gešper, riaditeľ sekretariátu Mgr. Peter Schvantner a riaditeľ D MS Košice Michal Matečka.
JUDr. Marian Gešper

Poďakovanie a prianie

Slávnosť bola pripravená na vysokej úrovni, za čo ďakujeme hlavne riaditeľke a pedagógom Gymnázia Štefana Moysesa v Moldave n/B.

Zároveň im do ďalšieho obdobia prajeme hlavne veľa schopných a nadaných študentov, cez ktorých sa ešte viac zvýrazni samotná škola a tým aj pedagógovia a všetci zainteresovaní do chodu a činnosti tohto jediného slovenského gymnázia v Moldavskom regióne.