Ondrejovanie v Poproči 2018.

06.01.2019

Tak ako každý rok, aj tento rok MO MS Poproč v spolupráci s MKS zorganizoval vo veľkej sále kultúrneho domu tradičné "pečenie" ondrejského cukru. Ondrejovia či Andrejovia oslavujú sviatok 30. novembra, čo pripadlo t. r. na piatok, popročania však na ich počesť piekli ich sladkú dobrotu až v sobotu 1. decembra.

Na základe pozvania sa akcie zúčastnili aj niektorí členovia výboru nášho MO MS.

Pečenie ondrejského cukru už roky spájajú s ochutnávkou jedál starých materí. Preto na stoloch nesmeli chýbať domáce kysnuté koláče, výborný, doma upečený kváskový chlieb natretý čerstvo vytopenou bravčovou masťou (chleb so šmaľcom) a nasekanou cibuľkou alebo horčicou, ale i osolené domáce škvarky (kusky)... a, samozrejme, nesmelo chýbať ani varené vínko, k týmto dobrotám uvarili pre všetkých výbornú, pravú poprockú kozárovú "juchu".

Vedúca MKS Ing. Martina Pástorová a predsedníčka MO MS Katarína Katušáková spoločne privítali všetkých prítomných popročanov i pozvaných hostí, predovšetkým riaditeľa DMS v Košiciach Michala Matečku so svojou kolegyňou Mgr. Evou Zummerovou i matičiarov z Moldavy n/Bodvou, vedených predsedom MO MS Františkom Gregušom

Členky folklórnej skupiny FORTUNA (a zároveň členky MO MS) sa postarali o program a nádherným hudobno-dramatickým pásmom v popročskom nárečí nám skôr narodeným, oživili "ondrejské" spomienky z čias našich mám, babičiek i prababičiek... A mladej generácii pripomenuli, že na tradície sa nesmie zabúdať, ba naopak, treba ich dodržiavať. Spevom za sprievodu harmoniky udržiavali vynikajúcu náladu v celej sále.

Bodku za týmto krásnym programom dala mladá nadaná huslistka z Košíc Sára Magdová, ktorá svojím vystúpením navodila atmosféru nastupujúceho adventu, obdobia predvianočného.

Vďaka patrí MKS, členom výboru MO MS, FS FORTUNA, účinkujúcim, kuchárom i cukrárom i všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o úspešný priebeh toho sobotného popoludnia.